Den za rovné příjmy

 

DEN ZA ROVNÉ PŘÍJMY 2018. Rodičovství je také práce.  

Letošní akce připadá na 12. října, den od kterého ženy symbolicky přestávají za svou práci vydělávat. Současně chceme v tomto roce upozornit také na to, že ženy vedle své placené práce mnohem častěji než muži pečují o děti a starší lidi v rodině. Proto častěji přistupují na částečné úvazky, úvazky na dobu určitou nebo vykonávají méně kvalifikované a hůře placené práce. Rovněž v zaměstnání jako je zdravotnictví, školství či sociální služby, jsou typické nízké mzdy, i když jsou tyto činnosti pro společnost nezastupitelné.

“Ve společnosti je více ceněná práce doktorů. Ano pracují s lidmi, operují, léčí lidi. Nicméně já si myslím, že máme podobnou pozici, my také v podstatě léčíme lidi, ale po té sociální a duchovní stránce. Ale to se už nepovažuje za důležité, což si myslím, že je chyba. Tato práce zkrátka není společností ohodnocená.” Terénní sociální pracovnice, Brno, 11 let praxe v oboru.

Na nerovnost v odměňování každoročně upozorňujeme veřejnými akcemi v českých městech. Smyslem Dne za rovné příjmy je upozorňovat na průměrný 22% rozdíl v odměňování žen a mužů prostřednictvím informačních stánků s materiály k tématu a symbolické slevy 22%, kterou zapojené podniky nabízejí v daný den na vybraný produkt všem ženám. Chceme tak dát ženám možnost vyzkoušet si alespoň na jeden den v roce, jaké by to bylo, kdyby měly stejnou kupní sílu, jakou mají muži po celý rok. Důležitou součástí akce je také komunikace s veřejností, zaměstnavateli a zaměstnavatelkami o dopadech nerovného odměňování. Mezi ně patří například to, že ženy jsou ve stáří či jako samoživitelky více než muži ohroženy chudobou.

„Věřím, že když se bude o tomto tématu mluvit nahlas a všude, bude již brzy platová rovnost mezi muži a ženami zcela samozřejmá. Je to jedna z nejzásadnějších nespravedlností, která v naší společnosti přetrvává. Jako šéfredaktorka nejstaršího časopisu pro ženy u nás a jako matka dvou dcer upřímně doufám, že za rok budeme civilizované Evropě blíž.” Šéfredaktorka Vlasty Alena Němečková.

SEZNAM MĚST

Brno

Praha

Kutná Hora

Zlín

Boskovice

MAPA PODNIKŮ

Konkrétní podniky sledujte na naší mapě.